نمایشگاه مجازی وب

نمایشگاه مجازی کامپیوترهای بزرگ

1
2
3

بازنگری در شیوۀ ساخت کامپیوترها

هتل نیوانگلندر

تیم ویژۀ اسپرد از آی‌بی‌ام (تحت عنوان «تحقیق و توسعۀ برنامه‌نویسی سیستمی») ماموریت داشت مدتی به شکل مخفیانه در این محل دوردست کار کند و برای کامپیوترهای آتی شرکت برنامه‌ریزی کنند؛ حاصل کار آن‌ها سری کامپیوترهای سیستم/360 (System/360) بود.

بازنگری در شیوۀ ساخت کامپیوترها

مشتریان سردرگم بودند و بازاریاب‌ها نیز به ستوه آمده بودند. شش نسل اول از کامپیوترهای ترانزیستوری آی‌بی‌ام از نرم‌افزارهایی استفاده می‌کردند که با هم سازگاری نداشتند. فروش آن‌ها، تبلیغات، ارائۀ خدمات و حتی توضیح کارایی محصولات واقعا کاری نشدنی بود. در واکنش به این وضعیت، آی‌بی‌ام گروه ضربت اسپرد (SPREAD task force) را در 1961 تشکیل داد، و اعضای تیم را در هتلی منزوی کرد تا هیچ چیزی تمرکزشان را به هم نزند. تیم اسپرد بعد از دو ماه راه‌حلی اساسی پیشنهاد کرد: قرار شد آی‌بی‌ام همۀ خطوط فعلی تولید محصولات مختلف را با یک خط تولید واحد و جدید جایگزین کند.

فرد بروکس: تولد پروژۀ 360

سرفصل‌ها 1. تولد پروژۀ 360 2. بدترین زبان برنامه‌نویسی در کل تاریخ 3. او اصلا حاضر نیست دوباره به آن دورۀ سخت بازگردد 4. ریسک‌های موفقیت

باب اونز: بسترسازی برای سیستم/360

سرفصل‌ها 1. بسترسازی برای سیستم/360 2. یکی از بهترین تصمیم‌های من در زندگی

شجرۀ خانوادگی کامپیوترهای آی‌بی‌ام

بخش‌های مختلف شرکت آی‌بی‌ام مستقل از یکدیگر برای بخش‌های خاصی از بازار – مثلا حسابداری، طراحی مهندسی و تحلیل داده‌های علمی - کامپیوترهای ویژه می‌ساختند. این وضعیت باعث شد سلسله‌های متعددی از دستگاه‌های ناسازگار با یکدیگر به وجود بیاید.

کتابچۀ کامپیوتر سیستم/360 آی‌بی‌ام

4
5
6
7
8
9
10
11
12