نمایشگاه مجازی وب

نمایشگاه مجازی کامپیوترهای بزرگ

1
2
3
4
5
6

شرکت‌های کپی‌کار و رقیب

کتابچۀ کامپیوترهای آمدال

طراحان آمدال «سبک صنعتی» میزفرمان‌ها را کنار گذاشتند؛ میزفرمان‌هایی که پر از لامپ، دسته و دکمه بودند و سبک غالب در طراحی کامپیوترهای شرکت رقیب‌شان، یعنی آی‌بی‌ام، بود. در عوض، میزفرمان‌های کامپیوترهای آمدال پایانه‌های ویدئویی شیک و تروتمیز بودند.

شرکت‌های کپی‌کار و رقیب

موفقیت سیستم/360 باعث جلب توجه و رقابت از جانب دیگر شرکت‌ها شد. از سراسر جهان، شرکت‌های مختلف سرازیر شدند تا بر اساس مشخصات سیستم عاملی و سخت‌افزاریِ موجود، هم کامپیوترهایی برای رقابت با آی‌بی‌ام بسازند و هم نرم‌افزارها و دستگاه‌های جانبی‌ای که با آن‌ها سازگار باشند. یکی از رقبای اصلی جین آمدال بود که معمار اصلی سیستم/360 بود. پس از این‌که آی‌بی‌ام توصیه‌های آمدال را در مورد سیستم‌های بعدی نادیده گرفت، او در 1970 شرکت را ترک کرد و شرکت آمدال را تاسیس کرد.

جین آمدال: برنامۀ کسب‌وکار آمدال

سرفصل‌ها 1. برنامۀ کسب‌وکار آمدال 2. حضور خارجی‌ها در بازار ایالات متحده 3. قیمت‌گذاری در برابر واقعیت

پردازندۀ مرکزیِ کامپیوتر Amdahl 470V/6

جین آمدال، پدر سیستم/360 آی‌بی‌ام، شرکت خودش را تاسیس کرد تا در بازار سیستم‌های کامپیوتری بزرگ با آی‌بی‌ام رقابت کند. 470V/6 اولین محصول شرکت بود و نرم‌افزارش همانی بود که روی کامپیوترهای سیستم/370 آی‌بی‌ام اجرا می‌شد اما ارزان‌تر، کوچک‌تر و سریع‌تر بود

حامل چندتراشه‌ای کامپیوتر Amdahl 470V/6

حامل‌های چندتراشه‌ای با هوا خنک می‌شدند، که باعث شده بود از مونتاژهای آی‌بی‌ام که با آب خنک می‌شدند ارزان‌تر باشد. ستون‌های خنک‌کنندۀ پره‌دار بر روی مدارهای مجتمع چسبانده شده بودند. یک پوشش پلاستیکی هوای خنک را از روی ستون‌های خنک‌کننده عبور می‌داد و از بالای کامپیوتر خارج می‌کرد.

هفت کوتوله

رقبای آی‌بی‌ام در دهۀ 1960 چقدر تهدیدشان جدی بود؟ همین بس که اصلی‌ترین رقبای آی‌بی‌ام را «هفت کوتوله» می‌خواندند. دیگر تولیدکننده‌ها فروش بالایی داشتند، اما هیچ کدام بر سلطۀ آی‌بی‌ام بر بازار تاثیری نداشتند. دلیل اصلی شکوفایی آی‌بی‌ام این بود که روی گسترۀ مشتریان قبلی‌اش سرمایه‌گذاری کرد و به جای این که بر مشخصات فنی سیستم‌ها تمرکز داشته باشد، در پی حل مشکلات کاربران بود.

دهۀ متفاوت آرسی‌ای: رویاهای رقبای آی‌بی‌ام

این فیلمی تبلیغاتی ست که شرکت آرسی‌ای برای معرفی سری جدید کامپیوترهایش در دهۀ 1970 ساخته است. سیستم‌های اسپکترا ساخت آرسی‌ای بابت سازگاری نرم‌افزاری‌شان با سری 360 آی‌بی‌ام و ارزانی‌شان مورد تحسین بودند. راوی فیلم یکی از بازیگران مشهور آن روزها بود؛ تدوین اکشن سریع، تصاویر پشت صحنه و موسیقی پرشتاب نیز در این فیلم جلب توجه می‌کند.

تبلیغات کامپیوترهای هانی‌ول

در این تبلیغ شرکت هانی‌ول هشدار می‌دهد که خرید کامپیوتر صرفا بر مبنای «احتیاط سیاسی» درست نیست. این تبلیغ نوعی استهزای شعار تبلیغاتی آی‌بی‌ام است: «تاکنون هیچ کس بابت خرید از آی‌بی‌ام از کارش اخراج نشده است».

کتابچۀ کامپیوتر CDC 1604

در دهه‌های 1960 و 1970 نام شرکت کنترل دیتا با ابرکامپیوترها گره خورده بود.

نصب CDC 6600

CDC 6600 حدود 400،000 ترانزیستور داشت و بیش از 100 مایل سیم در آن به کار رفته بود. پردازندۀ ممیز-شناور بسیار سریعی داشت، و به علاوه 10 «پردازندۀ جانبی» داشت که همزمان خرده‌پردازش‌ها و وظایف ورودی/خروجی را انجام می‌دادند.

کتابچۀ کامپیوتر یونیوک 9400

یونیوک 9400 برای کسب‌وکارهای سطح متوسط طراحی شده بود که خواهان رشد سیستمی آسان بودند. از فناوری حافظۀ پرسرعت بهره می‌برد و مدارهای مجتمع یکپارچۀ آن هم کم‌حجم‌تر از مدارهای SLT آی‌بی‌ام بودند، اما توان پردازش بالاتری داشتند.

کتابچۀ راهنمای کامپیوترهای باروز B 2500 و B 3500

برخلاف دیگر شرکت‌های «کوتوله»، شرکت باروز سابقۀ زیادی در صنعت تجهیزات محاسباتی داشت. موسس شرکت، ویلیام باروز، حدود 1890 ماشین‌حساب جمع‌کننده و چاپگر را ساخت که جزء اولین دستگاه‌هایی بود که به سودآوری تجاری رسید.

تبلیغات کامپیوتر NCR 315

کامپیوتر NCR 315 نیازهای مدیریتی کسب‌وکارهای کوچک را هدف گرفته بود؛ زیرا شرکت NCR جزء باسابقه‌ها در تولید ماشین‌های حسابداری بود.

تبلیغات Genral Electric 415

کامپیوترهای سری GE 400 مشخصا برای ارائۀ قابلیت اشتراک زمان پردازش طراحی شده بودند. دستگاه‌هایی که هزاران مایل از هم فاصله داشتند را می‌شد به هم متصل کرد تا بار پردازش را بین هم تقسیم کنند و از داده‌ها نسخۀ پشتیبان تهیه کنند.

کتابچۀ کامپیوتر RCA Spectra 70/45

کامپیوترهای اسپکترا اولین کامپیوترهای بزرگ تجاری بودند که از مدارهای مجتمع یکپارچه بهره بردند. RCA مدام مزیت‌های آی‌سی را در مقایسه با SLTهای ترکیبی آی‌بی‌ام برجسته می‌کرد. سیستم‌های اسپکترا از مجموعه دستورات کاربر آی‌بی‌ام 360 بهره می‌برد و برخی از نرم‌افزارهای آی‌بی‌ام را نیز می‌توانست اجرا کند.

7
8
9
10
11
12