نمایشگاه مجازی وب

نمایشگاه مجازی بازی‌های رایانه‌ای

1
2
3
4
5

پونگ

نمونۀ اولیۀ پونگ

این دقیقاً همان دستگاهی است که در سال 1972 در کافۀ اندی کپ در سانی‌ویل نصب شد و تا سال 2002 نیز کار می‌کرد.

پونگ

«دستگاه خراب شده است» هنوز دو هفته از نصب بازی پونگ در کافۀ اندی کپ در سانی‌ویل نگذشته بود که این پیام کوتاه روی دستگاه ظاهر شد و اَل آلکورن را دوباره به کافه کشاند. مشکل پونگ چه بود؟ محبوبیت. سکه‌جمع‌کن دستگاه که از کارتون شیر ساخته شده بود، از سکه‌های 25 سنتی پر شده بود. پونگ پیشرو انقلابی در بازی‌ها بود. بازی‌های تفریحی (آرکید) مکانیکی مثل پین‌بال در اواخر سدۀ نوزدهم ساخته شده بودند. بازی پونگ، که در سال 1972 توسط الکورن برای شرکت آتاری طراحی شده بود، چنان شور و شوقی برای بازی‌های ویدئویی ایجاد کرد که باعث شد بازی‌های تفریحی قدیمی متحول شوند و جانی تازه بیابند؛ به این ترتیب بود که شرکت آتاری به اولین شرکت موفق در تولید بازی‌های ویدئویی تبدیل شد. صاحب پونگ کیست؟ آتاری پونگ را ساخت اما هیچ‌وقت آن را به عنوان اختراع ثبت نکرد. شرکت‌های رقیب خیلی زود بازی‌هایی شبیه پونگ را به بازار عرضه کردند و سودآوری آتاری را بسیار پایین آوردند. در این بین، شرکت مگناواکس از آتاری بابت تجاوز به حق نشر شکایت کرد و مدعی شد که مؤسس آتاری، نولان بوشنل، ایدۀ بازی ویدئویی پینگ‌پونگ را از باجۀ بازی مگناواکس در نمایشگاه الکترونیک 1972 سرقت کرده است. آتاری پیش از این‌که ماجرا به دادگاه بکشد، حق امتیاز را به مگناواکس واگذار کرد.

«این بازی سادۀ پونگ را آنجا گذاشته بودیم، و من هر روز کیسه‌کیسه سکۀ 25 سنتی جمع می‌کردم. می‌دانید، دستگاه شب و روز داشت کار می‌کرد». – ال آلکورن، طراح بازی پونگ

اولین نشان کارمندی آلن الکورن در شرکت آتاری

آلن آلکورن، بعد از مؤسسان شرکت یعنی نولان بوشنل و تد دابنی، سومین کارمند آتاری محسوب می‌شد.

بازی سوپر پونگ

این نسخۀ خانگیِ پونگ خیلی سریع به موفقیت تجاری رسید؛ شاید به دلیل توزیع گسترده از طریق فروشگاه‌های سیرز. طراحان این دستگاه، یعنی ال الکورن، باب براون و هارولد لی نسخۀ 1972 را با تولید مدارهای مجتمع ویژه بهبود دادند؛ بدین ترتیب توانستند قیمت دستگاه را پایین بیاورند و هم‌چنین کیفیت صدا و سیستم امتیازدهی را بهتر کنند.

تبلیغات بازی ویدئویی پونگ

این تبلیغ، که صاحبان کافه‌ها و دستگاه‌های تفریحی پین‌بال را هدف گرفته است، آنان را ترغیب می‌کرد دستگاه پونگ را نیز نصب کنند. تا 1974 آتاری بالغ بر 8000 واحد از آن‌ها فروخت و در نهایت کل فروش این دستگاه به 35،000 عدد رسید. امروزه این واحدها جزء اقلام محبوب مجموعه‌داران است.

تبلیغات تله‌گیمز برگرفته از دفتر هدایای کریسمس سیرز

شرکت سیرز با شدت تمام نسخه‌های خانگی بازی پونگ آتاری را با برند تله‌گیمز تبلیغ می‌کرد. هم‌چنین بعدها سیستم رایانه‌ا‌ی ویدئویی آتاری 2600 را تحت برندی جدید در آورد و به فروش رساند.

تبلیغات تلستار آلفا

سیستم تولیدشده در کالرتون از جمله نسخه‌های غیرمجاز پونگ بود که در دهۀ 1970 ساخته می‌شد.

تلستار آلفا

تلستار آلفا چهار نمونۀ متفاوت از پونگ را عرضه کرد. دسته‌ها به خود دستگاه متصل بودند، که باعث می‌شد بازی کردن با آن سخت‌تر باشد.

6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16