نمایشگاه مجازی وب

نمایشگاه مجازی رایانه‌های همراه

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14

اینترنت در جیب‌تان

خرید نوشابه با گوشی آی-مد

گوشی‌های آی-مد (i-mode) می‌توانستند به‌عنوان «کیف پول» همراه الکترونیکی عمل کنند. دستگاه‌های اولیه شبیه تلفن‌های معمولی به نظر می‌رسیدند، اما با فشار دادن دکمۀ حالت «i» (نماد information به معنای اطلاعات) مرورگر و مجموعه‌ای کاملاً جدید از گزینه‌ها در دسترس قرار می‌گرفت.

اینترنت در جیب‌تان: ژاپن پیشتاز است

در سال 1999 اپراتور تلفن همراه ژاپنی NTT DoCoMo استاندارد شبکۀ آی-مد را برای داده‌های تلفن همراه ایجاد کرد. تا سال 2002 بیش از 34 میلیون مشترک از آن برای دسترسی به وب، پست الکترونیکی، پرداخت‌های تلفن همراه، پخش ویدئو و غیره در تلفن‌های خود استفاده می‌کردند. پروتکل‌های آی-مد، نسخه‌ای ساده‌شده از زبان استاندارد وب HTML، برای کار با دستگاه‌هایی طراحی شده بود که دارای صفحه‌نمایش کوچک و دکمه‌های محدود بودند و صفحه‌کلید نداشتند. سیستم‌های دیگر مانند WAP (پروتکل دسترسی بی‌سیم) مشتریان کمتری داشتند، اما همۀ آن‌ها به معرفی امکان مرور وب در تلفن همراه کمک کردند.

تیپ زدن با رایانه

چیزهایی که با خود حمل می‌کنیم، مانند کیف یا ساعت، بخشی از هویت ما می‌شوند. اگر یک آزبورن 1 یا یک پالم‌پایلوت، یا یک گوشی اپل را در زمان مناسب و در میان افراد مناسب همراه‌تان داشته باشید، نه تنها به دردتان می‌خورد، بلکه می‌تواند شما را در چشم دیگران «باحال» نشان دهد.

پاریس هیلتون با گوشی تزئین شده

آن دسته از دستگاه‌های الکترونیکی که مردم دوست دارند برای تزیین‌شان پول خرج کنند انگشت‌شمار ند. اما مردم تلفن‌های همراه و گوشی‌های هوشمند را با جلدهای رنگارنگ، با برچسب‌ها و آویزهای مختلف تزئین می‌کنند. برندهای لوکس حتی مدل‌هایی با روکش طلا و قطعات الماس ارائه می‌دهند.

اولین آیفون

آیفون با محبوبیت خارق‌العاده‌اش یک پلتفرم رایانه‌ای جدید به بازار عرضه کرد که هم مرور موبایلی وب و هم رابط کاربری لمسی را برای طیف بزرگی از مخاطبان به ارمغان آورد. به همان اندازه که نیوتن شکست سختی خورده بود، موفقیت این گوشی جدید چشمگیر بود. هر دو دستگاه توسط جاناتان آیو که برای اپل کار می‌کرد طراحی شده اند.

دستگاه با دستگاه صحبت می‌کند

شبکه‌های بی‌سیم کاربران تلفن همراه را به دنیای بزرگ‌تر متصل می‌کنند. در مقیاس کوچک‌تر این شبکه‌ها باعث حذف سیم‌ها و اتصالاتی می‌شوند که دستگاه‌های ما (تلفن‌ها، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها) را به مجموعه‌ای از لوازم جانبی مانند هدست و ماوس وصل می‌کنند. فناوری بلوتوث، که توسط اریکسون در سال 1994 عرضه شد، مهمترین استانداردی بود که برای امکان ارتباط در فاصلۀ کم رایج شد.

هدست با بلوتوث

اریکسون در سال 1994 یک استاندارد بی‌سیم کم‌مصرف برای هدست‌ها و سایر دستگاه‌ها ایجاد کرد و آن را بلوتوث نامید. بلوتوث نام مستعار پادشاه دانمارکی قرن دهم میلادی بود، که توانست قبایلی را متحد کند که پیش از او با هم اختلاف داشتند. استاندارد بلوتوث به طور مشابه از اختلاف و تعارض دستگاه‌ها با هم جلوگیری می‌کند.

مزایا و پیامدها

هر فناوری پیشرفته امکان استفادۀ نادرست را نیز به همراه دارد. اگر در حین رانندگی پیامک ارسال می‌کنید، تقصیر گوشی شما نیست. رایانه‌هایی که دیگر می‌توانستند به عنوان تلفن همراه نیز استفاده شوند، مزایا و مخاطرات خودشان را به همراه داشتند. اما با مراقبت مناسب برای جلوگیری از سوءاستفاده و استفادۀ غیرمسئولانه، دسترسی به اطلاعات، افراد و خدمات از هر نقطه می‌تواند ما را تواناتر کند و باعث شود امن‌تر زندگی کنیم.

حادثۀ مرگبار قطار

این تصادف دردناک 25 کشته و 135 مجروح به جا گذاشت. احتمالا حواس‌پرتی یک مهندس قطار شهری موجب این اتفاق شد. او قبل از این‌که چراغ قرمز را رد کند و با یک قطار باری برخورد کند، در حال فرستادن پیام به علاقه‌مندان راه‌آهن بود.

15