نمایشگاه مجازی - وب

1
2
3
4

ارتباط از طریق کامپیوتر

پایانۀ ثبت خاطرات در لئوپالد رکوردز، برکلی، کالیفرنیا

همه می‌توانستند از این پایانه استفاده کنند و پیام‌هایی را پست کنند؛ این پایانه به یک کامپیوتر بزرگ متصل بود که سیستم اشتراک زمان پردازش داشت. این پایانه در آن زمان ایده‌ای نامتعارف بود، زیرا جریان‌های رادیکال و اعتراضی کامپیوترها را ابزارهای انقیاد دولت و شرکت‌ها می‌دانستند.

برقراری ارتباط از طریق کامپیوتر

به محض این‌که در دهۀ 1960 کاربران از طریق سیستم‌های اشتراک زمان پردازش به هم وصل شدند، شروع به برقراری ارتباط و تشکیل انجمن‌های گوناگون کردند. این سیستم‌ها بستر گپ آنلاین، پست الکترونیکی شخص به شخص و گروه‌های بحث عمومی را فراهم کرده بودند. سیستم‌های آنلاین از آن زمان به بعد شگردهای زیادی را اضافه کرده‌اند، که از انتشار در فضای مجازی تا جهان‌های مجازی را در بر می‌گیرد. اما اولین شکل‌های ارتباطی از طریق کامپیوتر کماکان رونق دارند و بستر اصلی انجمن‌های آنلاین هستند.

ری تاملینسون

اولین روزهای فناوری پست الکترونیکی

انجمن‌های آنلاین

از زمانی که تلگراف اختراع شد 150 سال می‌گذرد و طی این مدت همواره داشته‌ایم پیام‌های الکترونیکی مخابره می‌کرده‌ایم. از این جهت کامپیوترها صرفا آخرین ابزارهای این کار محسوب می‌شوند. ریشه‌های تاریخی انجمن‌های کامپیوتری به گفتگوهای تلگرافی بین کاروران تلگراف برمی‌گردد که در قرن نوزدهم مرسوم بود؛ در آن دوره حتی مراسم ازدواج دوردست نیز از طریق تلگراف انجام شده بود. سیستم‌های اشتراک زمان پردازش که در دهۀ 1960 مرسوم شدند، برای اولین بار بستر ایجاد تابلوهای گفتگو و بحث را ایجاد کردند. وقتی در دهۀ 1970 کامپیوترها به هم شبکه شدند، انجمن‌های دانشگاهی مثل یوزنت (Usenet) و نیز پست الکترونیکی یکباره گسترش عجیبی یافتند. پایانۀ ثبت خاطرات در 1973 یکی از اولین فوروم‌ها (forum) برای ناآشنایان با فناوری‌های جدید بود. بعدها سرویس‌های آنلاینی مثل امریکن آن‌لاین، کامپیوسرو و مینیتل در فرانسه میلیون‌ها نفر را گرد هم آوردند، و زمینه را برای سایت‌های تبادل نظر، شبکه‌های اجتماعی و جهان‌های مجازی امروزی در بستر وب فراهم کردند.

پایانۀ ثبت خاطرات انجمن

این پایانه به کامپیوتر بزرگی متصل بود که انجمن در سان فرانسیسکو در اختیار داشت و خدماتی مثل تابلوی گاهنامه‌ها، ارسال پیام، تبلیغات طبقه‌بندی‌شده و غیره ارائه می‌کرد. برخی از این محتواها صرفا شکل آنلاین همان محتواهایی بودند که در گاهنامه‌های چاپی مرسوم وجود داشتند.

لی فلزنشتاین: اولین خاطرۀ انجمن

فهرست بخش‌ها: 1. اولین خاطرۀ انجمن 2. اطلاعات متعلق به همگان

انجمن آنلاین سکونتگاه لوکاس‌فیلم

بعضی جهان‌های مجازی صرفا مختص بازی بودند، مثل ادونچر. اما بعضی دیگر مثل سکونتگاه لوکاس‌فیلم – که اولین انجمنی بود که روی پی‌سی‌های ارزان قابل‌اجرا بود – و نیز نسخۀ بعدی آن یعنی زندگی دوم (Second Life) انجمن‌های آنلاین تمام و کمال بودند.

پیام‌های ثبت‌شده در پایانۀ ثبت خاطرات انجمن

اولین پایانه در هر ثانیه فقط می‌توانست 10 کاراکتر را با کامپیوتر مین‌فریم اصلی ردوبدل کند؛ این پایانه درست در کنار یک دیوارۀ ویژۀ گاهنامه‌های چاپی قرار داده شده بود و قرار بود در نهایت جایگزین آن شود.

پست الکترونیکی از طرف گرِگ نوئل به الیزابت «جیک» فاینلر

نماگرفت از برنامۀ پلیتو نوتز (PLATO Notes)

قابلیت‌های ساخت انجمن که اولین بار در 1973 روی سیستم آموزش آنلاین پلیتو عرضه شد، بسیار محبوب بودند: تابلوی پیام‌ها، پست الکترونیکی، اتاق‌های گفتگو، پیام آنی، اشتراک‌گذاری نمایشگر از راه دور و شکلک‌ها (emoticons).

یکی از یادداشت‌های انجمن

اولین پایانه در هر ثانیه فقط می‌توانست 10 کاراکتر را با کامپیوتر مین‌فریم اصلی ردوبدل کند؛ این پایانه درست در کنار یک دیوارۀ گاهنامه‌های چاپی قرار داده شده بود و قرار بود در نهایت جایگزین آن شود.

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21