نمایشگاه مجازی - وب

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

مرورگرها: ویندوز روی وب

اولین مرورگرهای وب

ویندوز روی وب

پردۀ پرنقش و خارق‌العادۀ تصاویر و متون وب از طریق مرورگرهای وب برایمان به نمایش در می‌آیند. مرورگرها صرفا یکی از اجزاء وب هستند، و کامپیوترهای میزبان و پروتکل‌های ارتباطی نیز از جمله اجزاء مهم‌اش هستند، اما مرورگرها بیشتر از باقی اجزا به چشم می‌آیند. هر کسی که نرم‌افزارهای مرورگر مرسوم را می‌نویسد، خواسته یا ناخواسته تعیین می‌کند چه چیزهایی را بتوانیم روی وب ببینیم و چه کارهای بتوانیم بکنیم.

مرورگرها: موج اول (1990-1993)

مرورگر-ویرایشگر تیم برنرز-لی که در 1990 نوشته شد فقط روی کامپیوترهای کمیاب نکست (NeXT) کار می‌کرد. سرن نپذیرفت که از نسخه‌های بعدی این مرورگر حمایت مالی کند. به همین دلیل تیم توسعۀ وب از داوطلبان دعوت کردند که به توسعۀ مرورگرها بپردازند و برای آغاز کار نیز کدهای لازم را در اختیارشان می‌گذاشتند. هشت نفر داوطلب شدند و برای سیستم‌های یونیکس، مک و پی‌سی مرورگر نوشتند. اوایل ویولا (Viola) و میداس (Midas) محبوب‌تر از همه بودند، اما بعدها مرورگر موزائیک (Mosaic) از آن‌ها پیشی گرفت. برنرز-لی دیگر هیچ وقت نتوانست دوباره کنترل وب را به دست بگیرد.

موزائیک

موزائیک (Mosaic) اولین مرورگری بود که نهادی مهم از آن حمایت می‌کرد؛ موزائیک به عنوان یک پروژۀ تحقیقاتی شروع شد اما تا حد شهرت جهانی پیش رفت. موزائیک را دانشجوی بااستعدادی به نام مارک آندریسن با همکاری متخصص یونیکس، اریک بینا، در مرکز ملی کاربردهای ابررساناها (NCSA; National Center for Supercomputing Applications) نوشتند. موزائیک با الهام از مرورگرهای ویولا و میداس نوشته شد و همچنین از کتابخانۀ کدهای سرن نیز استفاده می‌کرد. اما برخلاف دیگر مرورگرها، نرم‌افزاری قابل‌اتکا بود، تازه‌کارها نیز می‌توانستند نصب‌اش کنند و خیلی زود گرافیک‌های رنگارنگ را در درون خود صفحات وب ارائه کرد، به جای این‌که مثل دیگر مرورگرها آن‌ها را در پنجره‌های مجزا نشان دهد. موزائیک خیلی سریع گسترش یافت. مرکز ملی کاربردهای ابررساناها تیم‌هایی را تشکیل داد که نسخه‌های متناسب با یونیکس، مک، پی‌سی و کامپیوترهای میزبان را نیز بنویسند.

صفحۀ «اخبار جدید» در مرورگر موزائیک

این صفحه تحت مدیریت مارک آندریسن و اریک بینا بود، و آخرین اخبار را در مورد وب نمایش می‌داد.

اریک بینا

مارک آندریسن طی تعطیلات کریسمس 1992 یک نمونۀ اولیه از موزائیک را تهیه کرد و بعد دوست‌اش اریک بینا را با خود همراه کرد تا مرورگر سازگار با یونیکس را بنویسند. آندریسن به شکل غیررسمی دانشجویان‌اش را به کار گرفت تا روی مرورگرهای سازگار با مک و پی‌سی و نیز میزبان وب کار کنند.

مارک آندریسن

مارک آندریسن طی تعطیلات کریسمس 1992 یک نمونۀ اولیه از موزائیک را تهیه کرد و بعد دوست‌اش اریک بینا را با خود همراه کرد تا مرورگر سازگار با یونیکس را بنویسند. آندریسن به شکل غیررسمی دانشجویان‌اش را به کار گرفت تا روی مرورگرهای سازگار با مک و پی‌سی و نیز میزبان وب کار کنند.

جوزف هاردین و لری اسمار

اسمار مدیر موسس مرکز ملی کاربردهای ابررساناها بود و هاردین رئیس گروه توسعۀ نرم‌افزاری بود. آنان کل منابع موسسه را وقف توسعۀ موزائیک کردند.

12
13
14
15
16
17
18
19
20
21