نمایشگاه مجازی - وب

1
2
3
4
5
6
7

سیستم‌های ویژه برای کاربران ویژه

نماتصویر از لکسیس‌نکسیس

«لکسیس» واژه‌ای لاتینی ست به معنای «قوانین». در 1980 پایگاه دادۀ لکسیس همۀ دعاوی حقوقی فدرال و ایالتی در کل تاریخ ایالات متحده را شامل می‌شد که همه با دست وارد شده بودند. محتواهای منحصربه‌فردی مثل این و نیز مقالات خبری‌ای که در نکسیس وجود داشت و قابل‌جستجو بود، باعث شده است این سیستم طی بیش از 40 سال تداوم داشته باشد.

سیستم‌های ویژه برای کاربران ویژه

به تدریج که طی دهه‌های 1970 و 1980 کامپیوترهای متصل به شبکه وارد شرکت‌ها و ادارات شدند، سیستم‌های اطلاعاتی ویژه و تخصصی نیز رونق بیشتری گرفتند. لکسیس دسترسی به دعاوی حقوقی را در اختیار می‌گذاشت. نکسیس مقالات خبری را نیز به این پایگاه داده اضافه کرد. همچنین سیستم‌های خریدوفروش صنعتی‌ای وجود داشت که بر اساس معیارهای «تبادل داده‌های الکترونیکی» برای تراکنش‌های کامپیوتری ساخته شده بودند. دانشگاهیان و عاشقان فناوری نیز به گسترش انجمن‌های آنلاین «فناوری‌دوست» مثل یوزنت (Usenet) (تابلوی پیام‌هایی که در 1980 به دست دانشجویان دانشگاه دوک راه‌اندازی شد) و بیت‌نت (Bitnet) (شبکه‌ای برای مبادلۀ فایل و ایمیل) ادامه می‌دادند.

دکمۀ لکسیس/نکسیس

پایگاه دادۀ حقوقیِ لکسیس از دل آزمایشی بیرون آمد که در 1967 در اوهایو انجام شده بود. در 1980 پایگاه دادۀ اخبار نکسیس نیز به آن افزوده شد. لکسیس‌نکسیس بعدها خدمات‌اش را به وب منتقل کرد.

پایانۀ Ubiq II

پایگاه دادۀ حقوقیِ لکسیس از دل آزمایشی بیرون آمد که در 1967 در اوهایو انجام شده بود. در 1980 پایگاه دادۀ اخبار نکسیس نیز به آن افزوده شد. مشتریان با این پایانه‌های رنگی می‌توانستند از دفتر کارشان به سهولت به محتواها دسترسی پیدا کنند. لکسیس‌نکسیس بعدها خدمات‌اش را به وب منتقل کرد.

یوزنت

یوزنت (Usenet) یکی از دیرپاترین انجمن‌های آنلاین بود؛ در آن «گروه‌های خبریِ» موضوع‌محور وجود داشت که کاربران برای بحث و تبادل‌نظر استفاده می‌کردند. یوزنت در 1979 روی شبکه‌های دانشگاهیِ مبتنی بر یونیکس (Unix) راه‌اندازی شد، و بعدها به بستر اینترنت منتقل شد و مرورگرهای وب نیز از آن پشتیبانی می‌کردند.

8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21