نمایشگاه مجازی وب

نمایشگاه مجازی تولد رایانه

1
2
3
4

جورج استیبیتز

جورج استیبیتز (1904-1995)

استیبیتز محقق آزمایشگاه‌های بل بود و اصول مرتبط با رایانه‌های مبتنی بر رله را توسعه داد. در طول جنگ جهانی دوم او روی سلاح‌های ضدهوایی کار می‌کرد. پس از جنگ و بعد از فراغت از فعالیت‌های مشاورهٔ نظامی، استیبیتز تحقیقات خود را در کالج دارتموث ادامه داد.

جورج استیبیتز

جورج استیبیتزِ ریاضی‌دان در زمانی که در آزمایشگاه بل کار می‌کرد، در خانه‌اش بر روی رله‌ها آزمایش‌هایی انجام داد. او مداری را برای محاسبهٔ حاصل‌جمع اعداد دودویی ایجاد کرد و این مدار اولین گام برای ساخت رایانه‌ای مبتنی بر رله بود. این ماشین حساب اعداد مختلط که در سال 1940 عملیاتی شد، از راه دور در یک کنفرانس با استفاده از فناوری تله‌تایپ نمایش داده شد. در واقع این اولین رایانه‌ای بود که از طریق یک خط تلفن به آن دسترسی برقرار شده بود.

کارور تله‌تایپ در حال کار با ماشین‌حساب اعداد مختلط

نمایش ماشین‌حساب استیبیتز در سپتامبر 1940 در انجمن ریاضی آمریکا در دارتموثِ نیوهمپشایر به این صورت انجام شد: شرکت‌کنندگان مسائلی را طرح می‌کردند. یک تایپیست مسائل را از طریق دستگاه تله‌تایپ وارد می کرد و بدین‌ترتیب از راه دور ماشین‌حساب اعداد مختلط را در نیویورک به کار می‌گرفت.

جمع‌کنندۀ مدل کا (نمونۀ بازسازی‌شده)

جورج استیبیتز نسخهٔ اصلی آن را در سال 1936 بر روی میز آشپزخانهٔ خود ساخت، به همین دلیل نام آن را مدل کا گذاشت (K حرف اول kitchen به معنای آشپزخانه). این دستگاه که با استفاده از رله‌های اسقاطی آزمایشگاه‌های بل و نوارهای فلزی جداشده از یک قوطی حلبی ساخته شده بود، می‌توانست دو رقم دودویی را با هم جمع کند. خود استیبیتس این نمونه را بازسازی کرد.

ماشین‌حساب رله‌ای مدل 1 در آزمایشگاه بل (ماشین‌حساب اعداد مختلط)

ماشین حساب اعداد مختلط که از 450 رلۀ تلفن ساخته شده بود، می‌توانست اعداد 8 رقمی را ضرب و تقسیم کند. ماشینی که با همین تکنولوژی بعد از این دستگاه ساخته شد، یعنی مدل 6، در سال 1950 تکمیل و در دهۀ 1960 در موسسه فناوری بیهار در هند از رده خارج شد.

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17