نمایشگاه مجازی وب

نمایشگاه مجازی تولد رایانه

1
2
3
4
5
6
7
8
9

برنامهٔ ذخیره‌شده

ماشین آزمایشی مقیاس کوچک منچستر (با عنوان «بِیبی»)

این دستگاه نمایشی اولین رایانه‌ای بود که برنامه‌ای را از حافظه اجرا کرد. بخش‌هایی از «بیبی» بعداً در یک ماشین بزرگتر به نام منچستر مارک 1 گنجانده شد. بیبی حفظ نشد، اما در سال 1998 به مناسبت 50 سالگی این پدیدهٔ تاریخی، نمونۀ بازسازی‌شده‌ای از آن که قادر به کارکردن بود به نمایش در آمد.

برنامهٔ ذخیره‌شده

حتی رایانه‌های اولیه محاسبات را با سرعتی بی‌سابقه انجام می‌دادند؛ اما این امر پس از طی یک فرایند پرزحمت برای تنظیم برنامه‌ها مقدور می‌شد. این عامل سرعت‌گیر از جمله معضلاتی بود که در طول ساخت انیاک کاملا لمس می‌شد. هیچ‌کس نمی‌داند چه کسی به این راه‌حل موفقیت‌آمیز رسید: ذخیره‌کردن دستورات در حافظهٔ رایانه که به ماشین بگوید چه کاری انجام دهد. این لحظۀ تولد چیزی به نام نرم‌افزار بود که از آن زمان به بعد توسط هر رایانه‌ای استفاده شد.

رایانۀ بیبی منچستر عرصه‌های جدیدی را می‌گشاید

پنجاه و دو دقیقه. این مدت زمانی بود که رایانۀ بیبی منچستر، یک برنامهٔ 17 دستوری را با استفاده از یک «لامپ حافظه» که توسط فردی ویلیامز و تام کیلبرن طراحی شده بود، اجرا کرد. بدین‌ترتیب در 21 ژوئن 1948 رایانه‌ای با برنامهٔ ذخیره‌شده متولد شد. تا سال 1949 تیم دانشگاه منچستر یک نسخهٔ کامل را ارائه داد: منچستر مارک 1

لامپ ویلیماز–کیلبرن؛ منچستر مارک 1

این یکی از دو لامپ ذخیره‌سازی بود که حافظهٔ فرانتی مارک 1را تشکیل می‌داد؛ فرانتی مارک 1 جانشین بیبی محسوب می‌شد. هر لامپ 2560 بیت اطلاعات را ذخیره می‌کرد. چنین لامپ‌هایی اولین شکل حافظهٔ الکترونیکی با دسترسی تصادفی (RAM) در رایانه‌ها بودند.

روال کیلبورن برای یافت بزرگترین مقسوم‌علیه مشترک

این الگوریتم قدیمی‌ترین برنامهٔ ثبت‌شده برای رایانه‌ای است که با برنامهٔ ذخیره‌شده کار می‌کند. در این تصویر نسخه‌ای از روال ریاضی محاسبهٔ بزرگترین مقسوم علیه را می‌بینید که تام کیلبرن طراحی‌اش کرد. این برنامه اولین‌بار توسط بیبی در 21 ژوئن 1948 اجرا شد.

جهان اعداد: برنامۀ ذخیره‌شده چیست؟

آنچه می‌بینید بخش‌هایی برگزیده از فیلم«جهان اعداد» یکی از قسمت‌های برنامه «رایانه و ذهن انسان» است که در شبکه KTEH ساخته شد. این فیلم مقدمه‌ای است بر پردازش داده‌ها با تمرکز بر نقش آن در زندگی مدرن. این برنامه با کمک آی‌بی‌ام تأمین مالی شد و IBM 1620 را به نمایش گذاشت.

تام کیلبرن در مورد مغز الکترونیکی منچستر صحبت می‌کند

فهرست مطالب 1. مغز الکترونیکی منچستر 2. نسخهٔ بدل اولیهٔ ماکت بیبی

10
11
12
13
14
15
16
17